6 הטריקים שבן הזוג שלך משתמש בהם כדי להשפיע עליך – האם אתה מכיר אותם?

Noah Levi

"איך להכיר את הניסיונות של בן הזוג שלך לשלוט על המערכת? המדריך למשפטים האופייניים שהוא משתמש בהם כדי להשפיע עליך"

אם הייתם אי פעם בקשר רומנטי, סביר להניח שנחשפתם לניסיונות השפעה מצד בן הזוג. ניסיונות אלו יכולים ללבוש צורות רבות ולעיתים נעלמים מעיניהם. במאמר זה, נחקור את שישה משפטים מטעים טיפוסיים שהשותף שלך יכול להשתמש בו כדי להשפיע עליך פסיכולוגית או רגשית.

1. "אתה רגיש/רגשי מדי"

ביטוי זה משמש לעתים קרובות כדי להפחית בערכו של רגשותיו של האדם האחר ולגרום לו להרגיש אשמה על כך שהוא מרגיש כמו שהוא מרגיש. באמירה זו מבקש בן הזוג המניפולטיבי להימנע מלקיחת אחריות והטלת האשמה על האחר. אם כן, הוא עשוי להצדיק את התנהגותו בכך שהתגובה הרגשית היא מוגזמת ובלתי רציונלית, מה שגורם לקורבן למזער את רגשותיו שלו.

2. "אם היית באמת אוהב אותי, היית עושה את זה…"

סחיטה רגשית היא טכניקת מניפולציה נפוצה בזוגיות. על ידי שימוש בביטוי זה, בן הזוג מנסה להשיג משהו על ידי פנייה לרגשותיו וערכיו של האחר. ביטוי זה מביא לידי ביטוי גם את רעיון התחרות, משום שהוא מציע שאם האחר יסרב להיענות לבקשה, לא יהיה אכפת לו מספיק מהקשר או שיהיה פחות מעורב מהשותף המניפולטיבי.

איך להגיב למצב הזה?

  • הביעו את רגשותיכם והסבירו מדוע אינכם מרגישים בנוח עם הבקשה הזו
  • זכור שאסור למדוד אהבה במעשים או קורבנות
  • הצע פשרה או פתרון חלופי במידת האפשר

3. "כולם חושבים…"

במקרה זה, בן הזוג מבקש לחזק את טיעונם באמצעות פנייה לרוב או לאנשים שדעתם חשובה לזולת. טכניקת מניפולציה זו מורכבת מהסתמכות על הרעיון של דבקות חברתית כדי לשכנע את האחר שעליו לקבל את האישור או להתאים את עצמו לרצון בן הזוג. זה יכול להיות קשה לעמוד בפני צורה זו של לחץ פסיכולוגי, במיוחד אם לאדם שעובר מניפולציות אכפת מהדימוי שהוא מקרין לאחרים.

4. "אני אומר לך את זה לטובתך"

כאן, בן הזוג משתמש בגישה פטרנליסטית כדי להצדיק את הביקורת או ההתערבויות שלו בחייו של האחר. בכך שהוא מעביר את זה כמחווה מיטיבה או דאגה לאינטרסים של האחר, הוא מקווה לקבל את הסכמתם ולהימנע מכל מחלוקת. עם זאת, חשוב להבחין בין הכוונות האמיתיות שמאחורי המילים הללו ולקחת בחשבון את הדעה והרגשות שלך לגבי המצב.

5. "לא יכולת לחיות בלעדיי"

ביטוי זה נועד לעורר פחד וחוסר ביטחון אצל האחר, יצירת תחושת תלות כלפי בן הזוג. המטרה היא לשמור על שליטה במערכת היחסים ולהרתיע כל ניסיונות פרידה או טענה אישית. מניפולציה רגשית זו עלולה להזיק במיוחד להערכה העצמית ולביטחון העצמי של הקורבן.

כמה טיפים לחיזוק האוטונומיה והביטחון העצמי:

  1. לפתח כישורים אישיים ומקצועיים
  2. שמור על קשרים ידידותיים ומשפחתיים מחוץ לבני הזוג
  3. תרגול פעילויות המביאות רווחה ותורמות להתפתחות אישית (ספורט, פנאי, תחביבים וכו')

6. "אם אתה לא אוהב את זה, אני אמצא מישהו אחר שיעשה זאת."

ביטוי זה משמש לאיום ישיר על יציבות הקשר ולעורר תחושות של חוסר ביטחון, קנאה או תחרות באדם האחר. כאן, בן הזוג מבקש להשיג יתרון בכך שהוא מעמיד את האחר בעמדה חלשה ומכריח אותו להיכנע לרצונותיו כדי למנוע פרידה או בגידה. זה חיוני לקחת צעד אחורה מאיומים מסוג זה ולא להיכנע ללחץ.

מניפולציה במערכת יחסים רומנטית יכולה ללבוש צורות רבות ולהופיע באמצעות ביטויים תמימים לכאורה. חיוני לעמוד על המשמר מול ניסיונות ההשפעה הפסיכולוגית או הרגשית הללו, ולא להסס לבטא את גבולותיו וצרכיו מתוך כבוד לעצמו ולאחרים.

ברוך הבא » Blog » 6 הטריקים שבן הזוג שלך משתמש בהם כדי להשפיע עליך – האם אתה מכיר אותם?