עזרה ראשונה: 5 פעולות חירום שאתה בהחלט חייב לדעת כדי להציל את החיה שלך

Noah Levi

כבעלים של חיית מחמד, לדעת כיצד להגיב במצב חירום יכול להיות חיוני להצלת חייו של חברך בעל ארבע הרגליים. במאמר זה נסקור את חמש פעולות החירום שאתה בהחלט צריך לדעת כדי להבטיח את בטיחות חיית המחמד שלך ולספק עזרה ראשונה מתאימה.

1. החייאה לב ריאה (CPR) במקרה של דום לב

מול דום לב בבעל חיים, חיוני לפעול במהירות כדי להגדיל את סיכויי ההישרדות שלו. החייאה לב ריאה (CPR) מסייעת בשמירה על זרימת הדם וחמצון של איברים חיוניים עד לחידוש פעילות הלב הספונטנית. הנה איך לעשות את זה:

 1. בדוק את הנשימה והדופק: שים את היד שלך מול נחירי החיה כדי להרגיש את נשימתה ולחוש את הירך כדי להרגיש את הדופק. אם אינך מבחין בנשימה או בדופק, התחל בהחייאה.
 2. הנח את החיה בצד ימין שלה: זה מקל על לחיצת חזה ומאפשר זרימת דם טובה יותר.
 3. בצע לחיצות חזה: הניחו את ידיכם זו על גבי זו ברוחב עצם החזה של החיה, ולאחר מכן לחצו בחוזקה תוך שמירה על זרועותיכם ישרות. קצב הדחיסה צריך להיות בערך 100 עד 120 לדקה.
 4. בצע הנשמה מלאכותית: סגור את פיו של החיה ונשוף לתוך נחיריה עד שבית החזה שלה מתנפח. החליפו שתי נשימות ל-30 לחיצות חזה עד שהחיה תחזור לפעילות הלב או שתגיעו לוטרינר.
עזרה ראשונה: 5 פעולות חירום שאתה בהחלט חייב לדעת כדי להציל את החיה שלך
עזרה ראשונה: 5 פעולות חירום שאתה בהחלט חייב לדעת כדי להציל את החיה שלך

2. להפסיק לדמם

תאונות ביתיות או פציעות בזמן הליכה עלולות לגרום לחתכים ופצעים שעלולים לגרום לחיית המחמד שלך לדימום משמעותי. הנה איך לעצור במהירות את הדימום הזה:

 1. הישאר רגוע: בעל חיים לחוץ יכול להגביר את לחץ הדם שלו ובכך להחמיר את הדימום. דברו אליו בעדינות וטפלו בו בעדינות.
 2. דחוס את הפצע: השתמש במטלית נקייה, מגבת או אפילו בגדים כדי להפעיל לחץ מתמיד על האזור המדמם.
 3. שמור על דחיסה עד להפסקת הדימום: אין להסיר את כרית הדחיסה, גם אם היא רוויה בדם. שקול להוסיף עוד שכבות בד לפי הצורך.
 4. לשתק את האזור הפגוע: במידת האפשר, שחרר את האזור הפגוע כדי להגביל תנועות שעלולות לגרום לחידוש הדימום.

3. ניהול שבר

שברים הנגרמים מנפילה או הלם אלים עלולים להיות כואבים וטראומטיים עבור בעל החיים. הנה איך להפחית את הכאב ולייצב את האזור בזמן שאתה מחכה לפגישה עם וטרינר:

 1. הרגיע את חיית המחמד שלך: שמירה עליו רגוע חיונית כדי להימנע מהחמרת המצב.
 2. אל תכריח את התנועות: השאר את בעל החיים במצב שמצאת אותו כדי לא להחמיר את הפציעה.
 3. תמכו באזור השבור: השתמש בבד מגולגל, מגבת או חפץ נוקשה כמו לוח כדי ליצור סד מאולתר ולתמוך באזור הפגוע.
 4. התייעץ עם וטרינר במהירות: טיפול מהיר יאפשר לחיית המחמד שלך לקבל את הטיפול המתאים ולמזער את הסיכון לסיבוכים.

4. התערבות במקרה של חסימת דרכי הנשימה

אם חיית המחמד שלך מראה סימני חנק, כגון התנשפות רועשות, שיעול פתאומי או קוצר נשימה חמור, ייתכן שגוף זר חוסם את דרכי הנשימה שלהם. הנה איך לפעול:

 1. נסה לדמיין את האובייקט: פתח את הפה של חיית המחמד שלך ונסה לאתר את הגוף הזר. השתמש בפנס במידת הצורך.
 2. הסר בזהירות את החפץ: אם אתה רואה את החפץ ויכול להגיע אליו בקלות, הסר אותו בעדינות באמצעות מלקחיים עדינים או באצבעותיך. היזהר לא לדחוף את החפץ יותר לתוך דרכי הנשימה.
 3. בצע לחיצות בטן: אם אינך מצליח להסיר את החפץ, הנח את ידיך מאחורי עצם הצלע האחרונה של החיה ולחץ קדימה בחוזקה כדי להגביר את לחץ החזה ולגרש את החפץ.
 4. התייעצו עם וטרינר: גם אם נראה שהחסימה נפתרה, חשוב לבדוק את חיית המחמד שלך כדי לוודא שאין פציעות פנימיות שנגרמו מהאירוע.

5. הכר את פעולות העזרה הראשונה הספציפיות לבעלי חיים

הכשת נחש

אם חיית המחמד שלכם הוכשה על ידי נחש ארסי, הישארו רגועים וסגרו את החיה כדי למנוע מהארס להתפשט במהירות. נסו לזהות את סוג הנחש וקח מיד את חיית המחמד שלך לווטרינר לקבלת טיפול מתאים.

הַרעָלָה

אם נבלעים חומרים רעילים, חשוב להגיב. יש להסיר מיידית את הגישה לחומר הנדון ולהתייעץ מייד עם וטרינר תוך מתן פרטים על המוצר שנבלע.

מכת חום

אם חיית המחמד שלך מראה סימנים של מכת חום, כגון נשימה מהירה, ריור מוגזם או עייפות פתאומית, קח אותו לאזור קריר ומוצל. מרחו על גופו קומפרסים קרים כדי להוריד את הטמפרטורה ולהציע לו כמות קטנה של מים. התייעץ עם וטרינר אם התסמינים נמשכים.

היערכות לחירום חיונית לשמירה על בטיחות חיית המחמד שלך. על ידי לימוד פעולות העזרה הראשונה הללו, אתה יכול להיות בטוח ביכולת שלך להגיב במהירות וביעילות כאשר חיית המחמד שלך זקוקה לך.

ברוך הבא » Blog » עזרה ראשונה: 5 פעולות חירום שאתה בהחלט חייב לדעת כדי להציל את החיה שלך