מה חלומותיך מגלים עלייך? מה המשמעות של שינה עם ידיים שלובות לפי מומחים בתחום

Noah Levi

"איך ישנים שלכם משפיעים על איכות השינה שלכם? חוקרי שינה מסבירים את המשמעויות של לשון במהלך הלילה"

שינה היא פעילות חיונית לגופנו. עם זאת, לכל אחד מאיתנו יש הרגלי שינה ותנוחות משלו. בין אלה, תנוחת הידיים שלובות במהלך השינה היא שכיחה מאוד, אך מעט מחקרים בדקו את הנושא הזה. לכן חקרנו את המומחיות השונות כדי להבין טוב יותר את ההשלכות של עמדה זו על מנוחת הלילה שלנו.

עמדה אינסטינקטיבית

בדיוק כמו ההרגל להתכרבל בשמיכת פוך, שינה עם ידיים שלובות יכולה להיות התנהגות שנלמדת מגיל צעיר. מחקר של חוקרים אוסטרים מראה כי עמדה זו שכיחה למדי בקרב יילודים, שלעתים קרובות מבלים את רוב זמנם בשינה עם ידיים שלובות. אבל למה אנחנו מעדיפים עמדה זו על פני עמדה אחרת?

מרגיש בטוח

סיבה אחת שניתנה להסביר העדפה זו היא תחושת הביטחון שהיא מספקת. ואכן, כריכת זרועותינו סביב גופנו תגביר את תחושת ההגנה והנוחות העצמית שלנו. מומחי שינה גם תומכים בכך בכך ששינה עם ידיים שלובות משכפלת את החום שאתה מקבל משינה צמודה למישהו, ובכך מגבירה את תחושת הביטחון שלנו.

ויסות טמפרטורה

שינה עם ידיים שלובות יכולה להיות גם טריק לוויסות טמפרטורת הגוף. למעשה, שמירה על זרועותינו צמודות לחזה וסביב הבטן שלנו עוזרת להפחית את איבוד החום, מה שיכול להסביר מדוע תנוחה זו פופולרית במיוחד בלילות קרים.

שמירה על ניטרליות עמוד השדרה

טיעון נוסף בעד אימוץ יציבה זו במהלך השינה הוא שהיא תבטיח שמירה על מנח עמוד שדרה ניטרלי. בהתחשב בכך שהזרועות שלנו חופשיות וגמישות, מיקומן ברמת בית החזה יאזן את משקל גופנו ובכך יקדם איכות שינה טובה יותר.

השלכות פוטנציאליות מזיקות

למרות היתרונות הנראים הללו, שינה עם ידיים שלובות תציג גם כמה סיכונים ואי נוחות. זיהינו כמה מהם:

 1. חוסר תחושה של הגפיים העליונות
 2. הפרעות במחזור הדם
 3. התכווצויות שרירים
 4. כאב עם היקיצה

סיבות ומנגנונים

חוסר תחושה או הפרעות במחזור הדם נובעות בדרך כלל מדחיסה ממושכת מהזרועות שלנו על כלי הדם והעצבים ההיקפיים שלנו. בנוסף, יציבה זו יכולה גם לקדם הופעת כאב ואי נוחות בצוואר או בגב שלנו במהלך הלילה. לכן חיוני לוודא שתאמצו עמדה שמקדמת הרפיה והרפיית שרירים.

CBT-I כפתרון פוטנציאלי

עבור אנשים המתקשים למצוא תנוחה נוחה לשינה, טיפול קוגניטיבי התנהגותי עבור נדודי שינה (CBT-I) עשוי להיות פתרון אפשרי. גישה טיפולית זו כוללת קביעת הגורמים הבסיסיים לנדודי שינה ושימוש בטכניקות שונות לשיפור איכות השינה. בין השיטות הללו אנו מוצאים:

 • הרפיית שרירים מתקדמת
 • שליטה בגירוי
 • ייעול חדר השינה
 • חינוך וניהול שינה

לכן, מומלץ לדבר עם איש מקצוע שינה אם אתם מתקשים להירדם או סובלים באופן קבוע מכאבי בוקר עקב תנוחת השינה שלכם.

האם אנחנו יכולים לשנות את ההרגלים שלנו?

לא קל להתאים את הרגלי השינה, במיוחד כשמדובר בתנוחות שנקבעו עוד מילדות. עם זאת, יש כמה טיפים לעודד יציבה פחות מגבילה עבור הגוף שלנו:

 • שכבו על הצד במקום להיות על הגב או הבטן
 • שימוש בכרית בצורת U כדי לתמוך בזרועותינו ולשמור אותן מעל רמת הלב כדי לשפר את זרימת הדם
 • אמצו טכניקות הרפיית שרירים לפני השינה כדי לקדם תנוחת גוף טבעית במהלך השינה

עם זאת, כדאי לזכור שכל פרט הוא ייחודי ומה שעשוי להיות מועיל עבור חלק לא בהכרח יש לו את אותן השפעות עבור אחרים. לכן, מומחים ממליצים במקום זאת לקחת בחשבון את ההרגלים והתחושות שלנו על מנת לקבוע אם יציבה זו מזיקה או לא לאיכות השינה שלנו.

ברוך הבא » Blog » מה חלומותיך מגלים עלייך? מה המשמעות של שינה עם ידיים שלובות לפי מומחים בתחום