מדוע תרדוף אחר שינה מיותרת? המומחים מסבירים את הנזק!

Noah Levi

השינה היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, אך האם אנחנו משהים יותר מדי בעולם החלומות? מומחים מביאים את התשובה שתשנה לכם את הראייה על שעות השינה.

סופי שבוע, חופשות, חגים… כל כך הרבה הזדמנויות לבלות במיטה וליהנות משכיבה טובה. בעוד שרוב האנשים רואים בהרגל הזה את הפינוק האולטימטיבי לטעינת המצברים שלהם, כמה מומחים משמיעים אזעקה. לדבריהם, שינה אינה מועילה כפי שניתן לחשוב. אלה עלולות להיות אפילו השלכות מזיקות על הבריאות והרווחה שלנו.

הפרעה בקצב הביולוגי

השינה נשלטת על ידי השעון הפנימי. עם זאת, על ידי שינה, אתה מסתכן בהזזת השעון הזה ולכן לשבש את הקצב הביולוגי שלך. אכן, שינה ארוכה יותר בסופי שבוע מאשר במהלך השבוע יכולה לגרום להשפעה דומה לג'ט לג. לאחר מכן אתה עלול להרגיש קושי להירדם ביום ראשון בערב, עייפות ונמנום במהלך היום שלאחר מכן.

טיפים להימנע מאפקט "פיגור סוף שבוע" זה

 • הרשו לעצמכם הפרש מקסימלי של שעות בין קימה וללכת לישון בסופי שבוע ובחגים;
 • אם אפשר, העדיפו תנומה בשעות אחר הצהריים המוקדמות במקום להתעורר מאוחר;
 • חשפו את עצמכם ביעילות לאור טבעי במהלך היום, ברגע שאתם מתעוררים, כדי לעזור לווסת את השעון הפנימי שלכם.

ההשלכות על המשקל

שינה קבועה יכולה גם להשפיע על המשקל שלך. אכן, הרגל זה ישבש את התיאבון על ידי שיבוש הרמזים הטבעיים של הגוף וההורמונים המעורבים. החוקרים הבחינו אפוא שאנשים עם שונות משמעותית בשעות השינה בין השבוע לסוף השבוע נטו להיות נוטים יותר למדד מסת גוף גבוה יותר (BMI).

כמה טיפים לשמירה על כושר

 • שמרו על לוח זמנים קבוע של ארוחות;
 • הימנע מנשנושים, במיוחד כדי לפצות על חוסר שינה;
 • זכור להעניק לחות טובה ולהעדיף מזונות עשירים בסיבים וחלבונים כדי לקדם את תחושת השובע.

סיכונים לבריאות הנפש

מעבר להשפעות על השינה והמשקל, נראה ששינה בתוך יכולה גם להשפיע על המורל שלנו ועל היכולות הקוגניטיביות שלנו. שינה לא סדירה קשורה לשינוי במצב הרוח, מוטיבציה מופחתת וקשיי ריכוז. בסופו של דבר, לתופעה זו עלולה להיות אפילו השפעות מזיקות על הזיכרון שלנו ולקדם את הופעתן של הפרעות חרדה או דיכאון.

דרכים לשמר את הבריאות הנפשית שלך

 • אפשרו לעצמכם רגעים של רגיעה ובריחה דרך פעילויות כמו קריאה, ספורט או אפילו תחביבים יצירתיים;
 • להעדיף איזון בין החיים המקצועיים והפרטיים על ידי הימנעות מהכנסת עבודה הביתה;
 • צור אווירה נוחה לשינה בחדר השינה שלך באמצעות עצות פשוטות (טמפרטורה אידיאלית סביב 19 מעלות צלזיוס, הפחת את הבהירות עם רדת הלילה וכו').

חוסר שינה: האויב האמיתי של הרווחה?

גם אם לישון בתוך לא לגמרי מועיל, אתה עדיין צריך לזכור שהעיקר הוא לתת לעצמך מספיק זמן לישון. אכן, למחסור כרוני בשינה יש השלכות משמעותיות על הבריאות הפיזית והנפשית. לכן יש צורך במינימום 7 שעות מנוחה ללילה כדי להיות בכושר טוב, אבל זה ספציפי לכל אדם.

מציאת האיזון האישי שלך לשינה איכותית

אמנם לשינה בתוך הבית עשויים להיות כמה חסרונות, אך הם אינם מהווים סכנה. מעל לכל, עליך להקפיד להקשיב לגוף שלך ולאהוב את הרגלי השינה שלך כדי להרגיש את היתרונות של מנוחה משקמת. כדי לעשות זאת, אתה יכול:

 1. קח את הזמן כדי לקבוע מהי כמות השינה האידיאלית עבורך;
 2. לכבד את זמני השינה הקבועים ככל האפשר (לקום וללכת לישון);
 3. קבע שגרת הרפיה לפני השינה כדי לקדם הירדמות ושינה איכותית.

לכן, אם אתם באמת רוצים ליהנות משכיבה מדי פעם, רק דאגו לא לשבש את הקצב הביולוגי שלכם ולמצוא איזון התואם לצרכי השינה האישיים שלכם.

ברוך הבא » Blog » מדוע תרדוף אחר שינה מיותרת? המומחים מסבירים את הנזק!