למה נשים מרגישות קור באופן מוגבר מאשר גברים? התשובה המדעית שתדהים אתכם

Noah Levi

האם תמיד שאלת את עצמך למה את מתקררת הרבה יותר מאשר בני הזוג שלך? הנה התשובה לחידה: מדענים חושפים את הסוד שמאחורי העדפה של נשים לחום ורגישותן המוגברת לקור, באמצעות מחקר מדעי חדש.

שמתם לב פעם שבימים קרים, נהוג לראות נשים רועדות יותר מגברים? למרות שזה אולי נראה כמו קלישאה פשוטה, כמה מחקרים מדעיים אישרו את ההבדל הבולט הזה בין המינים. במאמר זה נסביר לכם מדוע נשים בעצם רגישות יותר לקור מגברים וכיצד זה קשור לגורמים ביולוגיים מהותיים מסוימים.

סיכום :

  1. השפעת טמפרטורת הגוף
  2. מטבוליזם בסיסי בנשים מול גברים
  3. מחזור הדם: מפתח להבנה
  4. תפקיד רקמת השומן וויסות תרמי
  5. כיצד להגן על עצמך נכון מפני הקור אצל נשים

השפעת טמפרטורת הגוף

קודם כל, כדאי שתדעו שלגוף שלנו יש מה שנקרא "אזור נוחות תרמי", התואם את טווח הטמפרטורות שבו אנחנו מרגישים טוב ולא מרגישים חם מדי וגם לא קר מדי. אזור הנוחות הזה משתנה מעט מאדם לאדם, אך הוכח שזה מעט נמוך יותר בממוצע אצל נשים בהשוואה לגברים.

טמפרטורת גוף ממוצעת: פקטור

מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי ה-Lancet מצאו שלנשים יש בדרך כלל טמפרטורת גוף מעט גבוהה יותר מאשר לגברים. המדענים הגיעו למסקנה שההבדל הזה של כמה עשיריות התואר עוזר להסביר מדוע נשים רגישות יותר לקור, מכיוון שהן נמצאות לעתים קרובות יותר מתחת לאזור הנוחות התרמי האופטימלי שלהן.

מטבוליזם בסיסי בנשים מול גברים

לאחר מכן, חשוב להזכיר את תפקידו של חילוף החומרים הבסיסי – כלומר האנרגיה שמוציא גופנו כדי להבטיח את תפקודיו הבסיסיים – בתפיסת הקור שלנו. אצל נשים, חילוף החומרים הבסיסי הזה בדרך כלל נמוך בכ-6% מאשר אצל גברים. עם זאת, זוהי אנרגיה חיונית כדי לאפשר לגופנו לייצר חום ובכך לשמור על טמפרטורה פנימית אידיאלית. כך, חילוף חומרים בסיסי נמוך יותר גורם לנשים מבחינה ביולוגית פחות לעמוד בקור.

ההורמונים המעורבים: אסטרוגן ופרוגסטרון

הבדל זה בחילוף החומרים נובע בעיקר משונות הורמונליות הקיימות בין גברים לנשים. אכן, להורמוני המין הנשיים (אסטרוגן ופרוגסטרון) יש השפעה על פיזור השומנים בגוף, אשר בעצמם ממלאים תפקיד מכריע בייצור החום. רמות אסטרוגן גבוהות בנשים עשויות להיות אחראיות חלקית למטבוליזם בסיסי נמוך יותר מאשר גברים..

מחזור הדם: מפתח להבנה

גורם חיוני נוסף שיש לקחת בחשבון הוא ההבדל הבולט בין גברים לנשים בכל הנוגע למחזור הדם. אכן, הוא מייצג את האמצעי העיקרי שבאמצעותו הגוף שלנו מווסת את הטמפרטורה הפנימית שלו, על ידי הפצת החום המופק מהשרירים והאיברים שלנו אל פני העור שלנו.

רשת הנימים העורית: פחות מפותחת בנשים

כמה מחקרים הראו שרשת הנימים העורית – כלומר המיקרו-כלים הממוקמים מתחת לפני השטח של העור – בדרך כלל פחות מפותחת אצל נשים מאשר אצל גברים. הבדל זה מביא ליכולת פחותה לפזר מחדש ביעילות את החום המיוצר בכל הגוף, ובכך הופכות נשים לפגיעות יותר לשינויי טמפרטורה חיצוניים.

תפקיד רקמת השומן וויסות תרמי

לרקמת השומן, המכונה בדרך כלל "שומן", יש גם תפקיד חשוב באופן שבו אנו תופסים טמפרטורות נמוכות. ידוע שלרקמת השומן יש תפקיד בידוד, המאפשר לשמור על חום בתוך הגוף כאשר הוא קר. כך, אנשים עם אחוז שומן גבוה יותר בדרך כלל פחות רגישים לקור.

חלוקת שומן: הבדל חשוב בין המינים

חשוב לציין שחלוקת השומן משתנה באופן משמעותי בין גברים לנשים. אצל נשים, השומן מרוכז יותר סביב הירכיים, הירכיים והבטן, בעוד שאצל גברים הוא ממוקם יותר בבטן.

ההשפעה על תפיסת הקור

במובן מסוים, ההבדל הזה בהתפלגות יכול להסביר מדוע אנו רואים ד
רגישות לקור ניכרת יותר אצל נשים. ואכן, השומן הקיים בגפיים התחתונות ובגב התחתון, שם הוא מאוורר טוב יותר, אפוא פחות יעיל במניעת איבוד חום על ידי קרינה. בנוסף, כפי שהזכרנו קודם, כלי הדם האחראים לחימום העור מפותחים פחות בכ-8% אצל נשיםמה שעוזר גם להדגיש את תגובתם לקור.

כיצד להגן על עצמך נכון מפני הקור אצל נשים

בידיעה שסיבות ביולוגיות מסוימות יכולות להפוך נשים לפגיעות יותר לקור, הנה כמה טיפים שיעזרו להן להתמודד טוב יותר עם מצבי טמפרטורה נמוכה:

  • בחירת לבוש מתאים, במיוחד בעד חומרים טבעיים ומבודדים השומרים על חום תוך כדי נשימה. לדוגמה, בחר בצמר, קשמיר או אפילו פוך אווז עבור המעילים, הצעיפים והכובעים שלך.
  • הוסף שכבה נוספת של בגדים מתחת לתלבושת הרגילהכמו חולצת טריקו תרמית, כדי לשמור יותר חום קרוב לגוף.
  • אל תזניח את הגפיים שלך, כי הם מתקררים הכי מהר. אז זכרו ללבוש כפפות, גרביים חמות ומגפיים מרופדים בפרווה כדי לשמור על חום הרגליים, הידיים והאוזניים.
  • התחממו עם משקאות חמים, כגון תה, תה צמחים, או אפילו שוקו חם.
  • תעשה קבוע אימון גופני להמריץ את זרימת הדם ולקדם פיזור חום טוב יותר בכל הגוף.

אין להכחיש שנשים בדרך כלל רגישות יותר לקור מאשר גברים, בשל הבדלים ביולוגיים ופיזיולוגיים הטמונים בכל מין. עם זאת, התבוננות זו אינה אומרת שאי אפשר להגן על עצמם ביעילות מפני הקור. ואכן, על ידי אימוץ כמה שיטות עבודה טובות ובחירת לבוש מתאים, זה בהחלט אפשרי עבור כולם ליהנות מנוחות תרמית אופטימלית גם בטמפרטורות חורף.

ברוך הבא » Blog » למה נשים מרגישות קור באופן מוגבר מאשר גברים? התשובה המדעית שתדהים אתכם