לא כדאי לשטוף את הפה לאחר צחצוח שיניים, הנה למה!

Noah Levi

צחצוח שיניים הוא טקס יומי חיוני לשמירה על היגיינת הפה. עם זאת, ישנו שלב שנעשה לעתים קרובות באופן רפלקסיבי ואשר עלול לפגוע בבריאות השיניים שלנו: שטיפת הפה לאחר צחצוח השיניים. בואו נגלה יחד את הסיבות מדוע עדיף להימנע מתרגול זה.

תפקיד ההגנה של הפלואור הקיים במשחת שיניים

רוב משחות השיניים מכילות פלואוריד, תרכובת מינרלית הידועה בתכונותיה המועילות במניעת חורים והגנה על אמייל השן. על ידי שטיפת הפה ביסודיות לאחר הצחצוח, אתה מבטל חלק גדול מהפלואוריד המופקד על השיניים., ובכך מפחית את פעולת ההגנה והשיקום שלו. במקום לשטוף את הפה לגמרי, עדיף פשוט לירוק את הקצף העודף ולהשאיר שכבה דקה של משחת שיניים כדי שהפלואור יפעל לזמן מה.

הפעולה האנטיבקטריאלית של משחת השיניים נפגעה

בנוסף לפלואוריד, חלק מהמשחות מכילות חומרים אנטיבקטריאליים כמו טריקלוזן, צטילפירידיניום כלוריד או אפילו הקסטידין. תרכובות אלו תורמות ל להפחית את כמות החיידקים בפה ובכך למנוע את הופעתן של הפרעות פה ושיניים כגון חורים, דלקת חניכיים או אפילו דלקת חניכיים. שטיפת הפה לאחר צחצוח השיניים מבטלת את הגורמים האנטי-בקטריאליים הללו, ומפחיתה את יעילותם במלחמה בחיידקים האחראים לבעיות שיניים.

לא כדאי לשטוף את הפה לאחר צחצוח שיניים, הנה למה!
לא כדאי לשטוף את הפה לאחר צחצוח שיניים, הנה למה!

הסיכון לשחיקת שיניים גדל בשטיפה נמרצת מדי

לאחר צריכת מזונות חומציים (כגון פירות הדר, משקאות מוגזים או משקאות אנרגיה), אמייל השן הופך זמנית יותר רגיש ופגיע לבלאי. אמבטיות מים מזרימות מומלצות מאוד כדי להבטיח את בריאות הפה. בעת שטיפה נמרצת וממושכת לאחר צחצוח שיניים, השחיקה של האמייל המוחלש הזה מתאפשרת על ידי הפעולה המכנית של סילון המים על משטחי השיניים.

רוק, בעל בריתנו נגד חומצות וחיידקים

חשוב לזכור שהרוק שלנו ממלא תפקיד חיוני באיזון חלל הפה שלנו. הוא עוזר לנטרל את החומצות המיוצרות על ידי חיידקים ומהווה מחסום ראשון נגד התפשטותן הודות להרכב הכימי שלו והאנזימים שלו. כאשר אנו שוטפים את הפה ביסודיות, אנו מדללים את הרוק ומפחיתים את תכונות ההגנה שלו..

חלופות לשטיפה לאחר צחצוח שיניים

אם אתה עדיין מרגיש רצון או צורך לשטוף את הפה לאחר צחצוח השיניים, הנה כמה חלופות שלא יפגעו ביתרונות שמספקת משחת שיניים:

  • שטפו את הפה עם מי פה שנוסחה במיוחד לשימוש לאחר צחצוח שיניים: סוג זה של מוצר מכיל בדרך כלל פלואוריד, חומרים אנטיבקטריאליים ומרכיבים המקדמים את המינרליזציה של האמייל הדנטלי. כך ניתן לשמור על ההגנה המתקבלת במהלך הצחצוח מבלי לבטל אותם בשטיפה יתרה.
  • לעיסה של מסטיק ללא סוכר על בסיס קסיליטול: מחקרים רבים הראו כי חומר זה מסייע להילחם בחיידקים הגורמים לחללים תוך גירוי ייצור הרוק, ובכך מחזק את המחסום הטבעי שלנו מפני מיקרואורגניזמים מזיקים אלה והחומצות שהם מייצרים.

חשוב להבין ששטיפת הפה לאחר הצחצוח עלולה לפגוע בבריאות הפה שלנו על ידי ביטול הרכיבים המועילים המופקדים על ידי משחת שיניים על השיניים שלנו או על ידי פגיעה באמייל השן המוחלשת שלנו. עם זאת, ישנן חלופות המאפשרות לשמור על היתרונות הניתנים על ידי הצחצוח תוך הקפדה על היגיינת פה מיטבית.

ברוך הבא » Blog » לא כדאי לשטוף את הפה לאחר צחצוח שיניים, הנה למה!