כמה זמן לוקח עד שהשתיקה בדיון הופכת למביכה? תשובה שתפתיע אותך!

Noah Levi

כיצד לשלוט בשתיקה במהלך דיון: מניעת המבוכה והפיכתה לכלי תקשורת יעיל

דרך חילופי הדברים שיש לנו עם אנשים אחרים, ה שתיקה לפעמים יכול להיראות כמשהו מזיק ולא נעים. אכן, יש מקרים שבהם שתיקה ממושכת יכולה להפוך שיחה נעימה למצב לא נוח. במאמר זה אנו מבקשים להסביר מדוע זה קורה ומהו סף הזמן המפורסם שמעבר לו השתיקה הופכת למביכה במהלך דיון.

תפקיד השתיקה בשיחה

כדי להבין טוב יותר את השפעת השתיקה במהלך דיון, יש צורך קודם כל לקחת בחשבון את תפקידו ואת התועלת שלו בתוכו. למעשה ישנם מספר סוגים של שתיקה:

 • דממה רפלקסיבית : זוהי שתיקה בעקבות שאלה שנשאלה או הצהרה שנאמרה. זה מאפשר לבן שיחו לחשוב לפני שהוא מגיב ובכך לספק תשובה רלוונטית יותר.
 • שקט אקספרסיבי : זוהי שתיקה המשמשת לחיזוק המסר המועבר על ידי מילים, במיוחד כאשר אנו רוצים לתקשר רגש מסוים.
 • שקט אסטרטגי : במקרה זה, השתיקה משמשת ככלי להשפעה או מניפולציה של השיחה למטרות ספציפיות.
 • שתיקה מביכה : זה השקט שכולנו חווינו לפחות פעם אחת, שבו כל בן שיח מחכה נואשות לעבור לנושא אחר או לסיים את השיחה הנוכחית.

אכן, חשוב לציין זאת שתיקה אינה בהכרח שלילית בדיון. זה יכול להיות שימושי ומועיל כשמשתמשים בו בחוכמה, כמו למשל לעזור לבן שיחו להרגיש שמבינים אותו ומקשיבים לו או ליצור אפקטים של מתח. עם זאת, שתיקות מביכות אלו נוטות להפוך לבעייתיות.

מדוע שתיקה ממושכת הופכת למעצבנת?

בתוך מערכות יחסים חברתיות, כל אינטראקציה נשלטת על ידי נורמות וחוקים מרומזים מסוימים שלעתים קרובות אנו רגישים אליהם מבלי שנבין זאת. בין הכללים הללו הוא זה של צורך טבעי בהחלפה ותקשורת בין אנשים. לכן, כאשר הציפיות שלנו מתאכזבות משקט בלתי צפוי, זה יוצר אוטומטית אי נוחות בקרב המשתתפים.

בנוסף, שתיקה מביכה יכולה גם לנבוע מכך אי הסכמה בין האנשים המעורבים בחילופי הדברים. לדוגמה, אם אנו קולטים שבן שיחו לקח את הערותינו בצורה פוגענית או פוגעת, הדבר עלול להוביל לשתיקה כבדה ולא נעימה לשני הצדדים.

במקרים מסוימים, שתיקה ממושכת יכולה להיגרם גם מהתבדלות האישיות הנוכחת בדיון. לדוגמה, מוחצנים עשויים לתפוס את השתיקה הזו כחוסר מעורבות ועניין מצד בני שיחנו הפחות מדברים, בעוד שהמופנמים עלולים להרגיש שפלשו אותם על ידי אנשים רחבים מדי. במצבים אלו, השתיקה הופכת למביכה כי היא קשורה חוסר חיבור וקושי ביצירת קשרים חברתיים הרמוניים.

מהו הסף שמעבר לו השתיקה הופכת למביכה?

למעשה ישנן מספר תשובות לשאלה זו, בהתאם למשתנים השונים המעורבים בשיחה. ביניהם, אנו יכולים לצטט במיוחד:

 • ההקשר : מצבים מסוימים מתאימים יותר לשתיקות ממושכות מאחרים. לדוגמה, במהלך ראיון מקצועי או במהלך הפגישות הראשונות, זה נורמלי להימנע מזמן השבתה ולשמור על קצב קבוע בשיחה. לעומת זאת, בין חברים קרובים, לתת לשתיקה לא בהכרח יתקבל רע.
 • מערכת היחסים בין בני השיח : אנשים שמכירים היטב זה את זה לרוב סובלניים יותר לשתיקות ממושכות, מכיוון שהם פיתחו נחמה מסוימת על פני אינטראקציות בעבר.
 • העדפות אישיות : כפי שהוזכר קודם, חלקם ימצאו בקלות שקט ארוך יותר נסבל מאחרים בהתאם לאישיותם ולרקע התרבותי והחינוכי שלהם.

עם זאת, כדי לקבוע משך מדוייק, בוצעו מחקרים שונים בנושא. באופן כללי, הם מסכימים על כךשתיקה של ארבע שניות או יותר נתפסת כמגושמת ולא נוחה. עם זאת, יש לזכור כי גישה כימתית זו מטרתה לתת מושג כללי על הבעיה ואינה יכולה להיחשב כאמת מוחלטת החלה על כל המצבים והפרטים.

איך להתמודד עם שתיקה מביכה במהלך דיון?

מול א שתיקה מביכה במהלך שיחה יכול להיות קשה במיוחד עבור אנשים מסוימים. להלן כמה טיפים כדי לנסות לנטרל מצבים מסוג זה:

 1. שמור על קור רוח : אל תיכנס לפאניקה כשאתה מתמודד עם שתיקה והימנע מלהראות סימנים של עצבנות לבן שיחו.
 2. השתמש בהומור : בדיחה ממוקמת היטב יכולה להקל על האווירה ולהקל על חידוש הדיאלוג.
 3. התחל מחדש את השיחה עם נושא חדש : הציעו נושא אחר לדיון כדי להרחיב את אפשרויות הדיון ולשים קץ לשתיקה.
 4. שאל שאלה פתוחה : שאל את בן השיח שלך משהו שראוי לתגובה מפורטת כדי להתחיל מחדש את הדיאלוג בקלות.

משך הזמן שמעבר לו השתיקה הופכת למסורבלת במהלך דיון משתנה בהתאם למשתנים השונים המעורבים וניתן להבין אותו אחרת על ידי כל אדם. עם זאת, שמירה על כלל ארבע השניות יכולה לאפשר לך לצפות טוב יותר את רגעי אי הנוחות הללו ולהגיב בהתאם כדי לשפר את איכות האינטראקציות החברתיות שלך.

ברוך הבא » Blog » כמה זמן לוקח עד שהשתיקה בדיון הופכת למביכה? תשובה שתפתיע אותך!