כיצד לזהות את האנשים שמשחקים על מיתרי הרגש שלך באופן מתוחכם? 3 התנהגויות שעליך לדעת עליהן!

Noah Levi

גילוי האמת: מה נמצא מאחורי ההתנהגויות המעוררות תחושת מתמרנות? ניפוי 3 שיטות עדינות שאלה שמבצעים את הדבר משתמשים בהן.

מניפולציה רגשית יכולה להיות תופעה קשה לזיהוי מכיוון שהיא מתרחשת לעתים קרובות בדרכים עדינות. מניפולטורים פועלים לעיתים בדיסקרטיות ומסתננים לחיינו מבלי שנרגיש. במאמר זה נבחן שלוש התנהגויות אופייניות של אלה שמתמרנים אותך רגשית בדרכים עדינות. תשומת לב לאותות אלו יכולה לעזור לך לזהות מצבים מניפולטיביים ובכך לנהל אותם טוב יותר.

1. סחיטה רגשית

סחיטה רגשית היא א טכניקת טיפול נפוצה שכרוך בהפעלת לחץ על רגשותיו של אדם כדי לקבל משהו.

לגרום לאחרים להרגיש אשמה כדי להשיג את מה שאתה רוצה

דוגמה טיפוסית לסחיטה רגשית היא לגרום לאדם האחר להרגיש אשם בכך שהוא נותן את מה שהמניפולטור רוצה. זה יכול לכלול ביטויים כמו "אם באמת היית אוהב אותי, היית עושה את זה בשבילי" או "אני מאוכזב, חשבתי שאוכל לסמוך עליך". הערות אלו משחקות על רגשות האשמה ומעודדות את האדם להיכנע גם אם יש לו צרכים וגבולות משלו.

צור אקלים של דחוף להפעיל לחץ

על מנת ללחוץ על הקורבן להיכנע, מניפולטורים עשויים גם ליצור תחושת דחיפות, ולגרום להראות שמצבם חמור ביותר ושהם זקוקים לעזרה מיידית. טכניקה זו, המבוצעת במיומנות, יכולה להוביל את האדם לוותר על סדר העדיפויות שלו כדי לעזור למניפולטור.

2. טריאנגולציה

טריאנגולציה היא א שיטה המשמשת מניפולטורים רגשיים כדי לשלוט בזוגיות ולשמור על קורבנותיהם תחת השפעתם.

הפרד ומשול

במצב מניפולטיבי, פרט שמתאמן בטריאנגולציה יבקש לפלג את האנשים סביבו כדי לבסס את כוחו שלו. הוא עשוי לבטוח באנשים שונים, מספר סיפורים שונים או מזלזל אחד מול השני. שיטה זו מאפשרת למניפולטור לערער את היציבות של אחרים, ובכך לערער את יכולתם ליצור בריתות חזקות כדי להתנגד למניפולציה שלו.

ליצור קנאה ותחרות בין אנשים

על ידי יצירת אקלים של תחרות וקנאה בין אנשים, אלה המשתמשים בטריאנגולציה מצליחים לשמור על מספר אנשים בשליטתם ולהבטיח את שליטתם בהם. על ידי יצירת מתחים ויריבויות בין חברי קבוצה, זה יהפוך את כולם לפגיעים יותר ונגישים יותר למניפולציה שלה.

3. DoubleSpeak והדלקת גז

Doublespeak והדלקת גז הן שתי שיטות שניתן להשתמש בהן במשותף על ידי מניפולטורים כדי לבצע את עסקי השליטה הפסיכולוגית שלהם.

לזרוע בלבול עם שפה סותרת

השימוש בדיבורים כפולים מורכב מהערות מעורפלות או סותרות כדי לזרוע ספק ולהפוך את התקשורת לבלבול. המניפולטור יכול כך לשמור על החזית שלו ולערער את בני שיחו, שכבר אינם יודעים היכן להטיל אחריות משלהם במצב. על ידי שימוש בתהליך זה, הוא מצליח להימנע מאחריות על מעשיו תוך ביסוס הרגשה מתמדת של חוסר ודאות אצל האנשים שעברו מניפולציות.

גרמו לקורבן לפקפק בתפיסתו עם תאורת גז

הדלקת גז היא אסטרטגיה שמטרתה לגרום לאדם המטופל לפקפק במציאות שלו. המניפולטור יכחיש עובדות שהתרחשו באופן אובייקטיבי, ויעמיד בספק את הזיכרון או הבריאות הנפשית של הקורבן. אם שיטה זו חוזרת על עצמה מספיק פעמים, הפרט מאבד בסופו של דבר את האמון בעצמו והופך פגיע יותר למניפולציות. טכניקה ערמומית זו מטרתה להעמיד אנשים מול עצמם ולמנוע מהם להשתחרר מהקשר הרעיל.

לקראת הבנה טובה יותר של מניפולציה רגשית

פענוח התנהגויות של מי שמבצע מניפולציות עדינות חיוני כדי לשמר את היחסים האישיים והמקצועיים שלנו. מול טכניקות אלו, חשוב ללמוד להציב גבולות ולהכיר את הערכים שלך כדי שתוכל להגן על עצמך ביעילות.

על ידי שמירה על שלוש ההתנהגויות המתוארות כאן, תוכל טוב יותר לזהות מניפולציה רגשית וכך להימנע מנפילה תחת השפעתה.

ברוך הבא » Blog » כיצד לזהות את האנשים שמשחקים על מיתרי הרגש שלך באופן מתוחכם? 3 התנהגויות שעליך לדעת עליהן!