הסכנות של לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר

Noah Levi

הסכנות של לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר

אורז הוא אחד המזונות הנצרכים ביותר בעולם, ומסיבה זו, חיוני להכיר את השיטות הטובות ביותר לשימורו. עם זאת,לא מומלץ לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר, שכן הדבר עלול להגביר משמעותית את הסיכון להרעלת מזון. במאמר זה, אנו מסבירים מדוע כדאי להימנע מתרגול זה.

פתוגנים והתפשטותם באורז

הסכנה העיקרית הקשורה לאחסון לא נכון של אורז טמונה בהתפשטות הפתוגנים האחראים להרעלות מזון רבות. בין הסוכנים הללו אנו מוצאים במיוחד:

 • Bacillus cereus: חיידק המייצר שני סוגים של רעלים. הראשון גורם להקאות ואילו השני גורם לשלשול. תסמינים אלו יכולים להופיע בין 1 ל-16 שעות לאחר אכילת אורז מזוהם.
 • סלמונלה: חיידק זה נמצא גם באורז ועלול לגרום לבעיות מעיים חמורות, כגון גסטרואנטריטיס, קדחת טיפוס ופארטיפוס, קוליטיס כיבית ואפילו ספטיסמיה.
 • Listeria monocytogenes: למרות שחיידק זה נפוץ פחות באורז, הוא עלול לגרום למחלה הנקראת ליסטריוזיס, המתבטאת בחום, כאבי שרירים והפרעות במערכת העיכול.

גורמים המקדמים צמיחת חיידקים באורז

מספר גורמים יכולים לקדם את ההתרבות המהירה של פתוגנים באורז. בין הגורמים הללו, אנו מוצאים:

 • טמפרטורה: חיידקים גדלים במהירות בין 4°C ל-60°C. על ידי מתן אפשרות לאורז להתקרר לטמפרטורת החדר, הוא נשאר באזור הסכנה הזה זמן רב מדי, ומאפשר לחיידקים להתרבות.
 • לחות: אורז מבושל סופג מים, ויוצר סביבה נוחה לצמיחת חיידקים. ככל שהאורז רטוב יותר, כך הסיכון לזיהום גבוה יותר.
 • משך החשיפה: ככל שהאורז נשאר זמן רב יותר בטמפרטורת החדר, כך יצטרכו החיידקים להתרבות ולהגיע לרמה מסוכנת לבריאות.
הסכנות של לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר
הסכנות של לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר

כיצד לאחסן אורז בצורה נכונה

כדי להבטיח בטיחות מזון בעת ​​צריכת אורז, חיוני לעקוב אחר כמה המלצות פשוטות. להלן העצות העיקריות שיש לפעול לפיהן:

 1. מצננים במהירות את האורז: לאחר הבישול עדיף לצנן במהירות את האורז על ידי פיזור על צלחת או צלחת גדולה. אתה יכול גם להניח אותו במיכלים רדודים לקירור קל יותר.
 2. מקררים את האורז: לאחר שהתקרר, יש להכניס את האורז למקרר תוך שעתיים. ניתן לאחסן אותו בטמפרטורה מתחת ל-4°C למשך כ-3 עד 4 ימים.
 3. תנאי אורז בצורה נכונה: יש לאחסן אורז מבושל בכלים אטומים כדי למנוע מגע עם אוויר ולחות. זה גם מגביל את הסיכון של זיהום צולב עם מזונות אחרים.
 4. מחממים את האורז לפני האכילה: לפני אכילת האורז, חשוב לחמם אותו עד שהוא מגיע לטמפרטורה פנימית של 75°C (165°F). זה מבטיח הרס של כל חיידק שעלול להיות נוכח.

טיפים להכנה ואכילה בטוחה של אורז

בנוסף לעצות האחסון הללו, הנה כמה עצות נוספות כדי למזער את הסיכונים הקשורים להתרבות חיידקים:

 • שטפו את האורז לפני הבישול: זה עוזר לסלק חלק מהזיהומים והפתוגניים שעלולים להיות נוכחים.
 • אין לערבב אורז מבושל עם אורז גולמי: הימנע מיצירת מגע של גרגרי אורז מבושל עם אורז גולמי, שכן הדבר עלול לקדם הדבקה על ידי חיידקים.
 • הימנעו מצריכת אורז שבושל באוויר הפתוח למשך זמן רב מדי: כאשר אוכלים במסעדה או במזנון, אין לצרוך אורז שנחשף בצלחת פתוחה למשך תקופה ממושכת.
 • כבדו את תאריכי התפוגה של אורז גולמי: למרות שניתן לאחסן אורז לאורך זמן בגרסתו הלא מבושלת, חשוב לבדוק את תאריכי התפוגה המצוינים על האריזה על מנת למנוע כל הפתעות לא נעימות.

הסכנות של הרעלת מזון

הרעלת מזון יכולה להיות בעלת השלכות שונות בהתאם לחומרתה ולאדם שנפגע. במקרים מסוימים, הם יכולים להוביל ל:

 • תסמינים של מערכת העיכול, כגון בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי בטן והתייבשות.
 • סיבוכים חמורים, כגון זיהומים מערכתיים, בעיות בכליות, או אפילו מחלות מסכנות חיים כמו תסמונת אורמית המוליטית.
 • סיכונים ספציפיים לאנשים פגיעים, כגון נשים בהריון, ילדים, קשישים ובעלי מערכת חיסון מוחלשת. עבור אוכלוסיות אלה, לכן חשוב במיוחד להימנע מצריכת אורז שנשמר בצורה גרועה.

בקיצור, זה חיוני להכיר וליישם שיטות אחסון אורז טובות כדי למנוע את הסיכון להרעלת מזון. על ידי ביצוע הטיפים במאמר זה, תעזור להבטיח ביטחון תזונתי עבור המשפחה והיקירים שלך.

ברוך הבא » Blog » הסכנות של לתת לאורז להתקרר זמן רב מדי בטמפרטורת החדר