היתרונות של התזונה הים תיכונית על הגוף מפתיעים, אבל מכירים אותם?

Noah Levi

ה דיאטה ים תיכונית, המכונה גם דיאטה ים תיכונית, היא דפוס אכילה המבוסס על הרגלי האכילה של מדינות סביב הים התיכון. דיאטה זו מורכבת בעיקר מצריכת פירות, ירקות, מוצרים שלמים, דגים ושמן זית. במהלך השנים, מחקרים רבים הראו כי לסוג זה של אכילה יתרונות רבים לבריאותנו. במאמר זה, נחקור כמה מהיתרונות המעט ידועים והמפתיעים של הדיאטה הים תיכונית.

שיפור בריאות הלב וכלי הדם

אחד היתרונות הראשונים שיש להכיר ביחס לתזונה הים תיכונית הוא השפעתה המגנה על בריאות הלב וכלי הדם. ואכן, מספר מחקרים הראו שסוג זה של דיאטה תורם להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם, כגון אוטם שריר הלב ושבץ מוחי. זה מוסבר במיוחד על ידי התרומה של נוגדי חמצון מפירות וירקות, כמו גם הכללת חומצות שומן חד בלתי רוויות בריאות ללב כמו אלו המצויות בשמן זית, עשירות באומגה 3 ו-6.

דיאטה ים תיכונית: מה היתרונות המפתיעים שלה?
דיאטה ים תיכונית: מה היתרונות המפתיעים שלה?

הפחתת לחץ דם גבוה

סיבה נוספת לכך שהתזונה הים תיכונית נחשבת מועילה לבריאות הלב היא שהיא עוזרת לחץ דם נמוך. הפחתה זו בלחץ דם גבוה מוסברת בהפחתה בצריכת נתרן ובעלייה בצריכת אשלגן, המסייעת באיזון רמות שני המינרלים הללו בגוף. יתרה מכך, צריכה גבוהה של פירות וירקות טריים גם מגבירה את צריכת הסיבים, מה שעוזר בשליטה טובה יותר על לחץ הדם.

מניעה ושליטה בסוכרת

התזונה הים תיכונית עשויה להיות מועילה במיוחד לאנשים עם סוכרת או בסיכון לפתח את המחלה. למעשה, הוכח שתוכנית אכילה זו עוזרת בקרת סוכר בדם, גורם מכריע לחולי סוכרת. צריכת מוצרים שלמים, כמו דגנים, קטניות ולחם מלא, מאפשרת לקבל צריכת פחמימות סדירה ואיטית יותר ובכך להימנע מפסגות ברמת הגלוקוז בדם.

סיכון מופחת לתנגודת לאינסולין

בנוסף לקידום שליטה גליקמית טובה יותר, נראה כי התזונה הים תיכונית ממלאת תפקיד מונע בהתרחשות של תנגודת לאינסוליןגורם סיכון משמעותי להתפתחות סוכרת מסוג 2. בפרט, נצפה שלאנשים העוקבים אחר דיאטה זו יש בדרך כלל רגישות מוגברת לאינסולין, ובכך מאפשר ויסות טוב יותר של רמות הסוכר בדם.

הגנה מפני סוגי סרטן מסוימים

למרות שקשה לבסס קשרים ישירים בין תזונה להתפתחות סרטן, מספר מחקרים הראו מתאם בין התזונה הים תיכונית לבין סיכון מופחת ללקות בסוגים מסוימים של סרטן, כמו סרטן המעי הגס, סרטן השד או אפילו סרטן הערמונית.

  1. סרטן מעי גס : צריכה גבוהה של פירות, ירקות ומוצרים שלמים המספקים סיבים, ויטמינים ונוגדי חמצון תסייע להגביל את הדלקת במעי הגס ובכך למנוע התפתחות של תאים סרטניים.
  2. סרטן השד : לנשים המאמצות תזונה ים תיכונית יש סיכון נמוך יותר לפתח סרטן שד. הדבר נובע בעיקר מנוכחותן של חומצות שומן חד בלתי רוויות כמו אלו המצויות בשמן זית, אשר עשויות להיות להן השפעה מגנה מפני סרטן השד.
  3. סרטן הערמונית : צריכה גבוהה של פירות וירקות, בשילוב עם צריכת דגים עשירים באומגה 3, עשויה גם היא לסייע בהפחתת הסיכון לסרטן הערמונית.

תפקודים קוגניטיביים משופרים והגנה מפני מחלת אלצהיימר

הדיאטה הים תיכונית קשורה גם בריאות קוגניטיבית טובה יותר. מספר מחקרים העלו שסוג זה של דיאטה יכול לעזור לשמר את הזיכרון, הקשב ותפקודים קוגניטיביים אחרים ככל שאנו מתבגרים. בנוסף, נראה שלאנשים העוקבים אחר דיאטה ים תיכונית יש סיכון נמוך יותר לפתח מחלת אלצהיימר. ניתן לייחס את ההשפעות המועילות הללו לצריכת שמן זית, המגרה את ייצורם של חלבונים המעורבים ביצירת נוירונים חדשים, וכן לצריכה גבוהה של נוגדי חמצון ואומגה 3.

לתזונה הים תיכונית יתרונות רבים ומפתיעים לבריאותנו. בין אם למניעת מחלות לב וכלי דם, סוכרת או סוגי סרטן מסוימים, נראה כי דיאטה זו היא בחירה נבונה עבור אלו המעוניינים לאמץ אורח חיים בריא יותר. אז אל תהססו לכלול עוד פירות, ירקות, מזון מלא ושמן זית בתזונה שלכם היום!

ברוך הבא » Blog » היתרונות של התזונה הים תיכונית על הגוף מפתיעים, אבל מכירים אותם?