הדלקת גז: 8 סימנים שצריך לדעת לזהות ולסכל את טכניקת המניפולציה המנטלית האדירה הזו!

Noah Levi

ה תאורת גז היא טכניקה של מניפולציה נפשית המורכב מזריעת ספק במוחם של קורבנות, עד כדי הובלתם להטיל ספק במציאות שלהם ובזיכרונותיהם. זה לוקח את שמו מהסרט "גזלייט" (1944), שבו בעל מנסה לשכנע את אשתו שהיא מאבדת את דעתה. כדי להימנע או לסיים מערכת יחסים המבוססת על שליטה זו, חיוני לדעת כיצד לזהות את סימני האזהרה וההתנהגויות המניפולטיביות.

1. שקר יומי

הסימן הראשון להדלקת גז הוא תדירות של שקרים נאמרו על ידי המניפולטור. הם יכולים להיות שקרים גדולים לגבי עניינים חשובים או פשרות קטנות עם האמת לגבי דברים טריוויאליים. בכל המקרים, המטרה היא ליצור סביבה של שקר, מעורפל ולא יציב.

כל הזמן לשמור על ספק

השקרן הכפייתי רוצה שהקורבן שלו יהיה כל הזמן בספק ואינו יכול להסתמך על ודאות לגבי הכוונות והמאפיינים האמיתיים של בן זוגו.

2. הכחשת העובדות

לעתים קרובות המניפולטור מכחיש בתוקף את העובדות כאשר הוא מתמודד עם הסתירות שלו. זה יכול להגיע עד כדי הכחשת אירועים שהקורבן חווה או שמע בעצמו.

מטיל ספק בזיכרונות

טקטיקה זו של הכחשה שואפת לגרום לקורבן להאמין שהוא או היא לא זוכרים את העובדות כהלכה, גם כאשר אין עליהם עוררין. כך, הקורבן מוביל לפקפק בזיכרון שלו ובתפיסת המציאות שלו.

הדלקת גז: 8 סימנים שצריך לדעת לזהות ולסכל את טכניקת המניפולציה המנטלית האדירה הזו!
הדלקת גז: 8 סימנים שצריך לדעת לזהות ולסכל את טכניקת המניפולציה המנטלית האדירה הזו!

3. בידוד חברתי

על מנת להעצים את שליטתו בקורבנו, המניפולטור מבקש לא פעם להרחיק אותו מהקרובים לו (משפחה, חברים) שיכולים לספק תמיכה או להטיל ספק בקשר הרעיל שנוצר.

ההפסקה עם העולם החיצון

בידוד גורם למוח להרגיש פגיע ומעצים אתהשפעה נפשית של המניפולטור שהופך לאחר מכן לאיש ההתייחסות היחיד עבור הקורבן.

4. התקפות אישיות והשפלה

בהקשר של הדלקת גז, המניפולטור יתפוצץ באופן קבוע מזעם או יגבש ביקורת הרסנית נגד הקורבן שלו. זה כולל הקנטות, השפלה פומבית ולעיתים אף איומים ישירים.

להחליש את ההערכה העצמית

מטרת ההתקפות היא לערער את ההערכה העצמית של הקורבן, להחליש אותם רגשית ולהפוך אותם לתלויים באישור המניפולטור כדי להרגיש טוב.

5. חוסר עקביות של מילים והתנהגות

אחד הסימנים המעידים להדלקת גז הואחוסר עקביות בין מילים למעשים של המניפולטור, שיכול להראות רוך ואהבה מצד אחד, ואז להראות את ההיפך למחרת ללא סיבה נראית לעין.

ערעור היציבות המתמיד

חוסר העקביות הזה יוצר אקלים של חוסר ביטחון ושומר על הקורבן במצב קבוע של אי נחת שבו קשה להבחין בין אמת לשקר.

6. סחיטה רגשית

המניפולטור משתמש לעתים קרובות סחיטה רגשית להכריח את הקורבן שלו לעשות מה שהוא רוצה או לקבל את תנאיו. הוא עלול לאיים לסיים את הקשר, להתרחק או לנתק כל קשר אם היא לא תיכנע לדרישותיו.

האשמה שיטתית

בנוסף, המניפולטור מבקש לגרום לקורבן שלו להרגיש אשמה בכך שהתנהגותו היא זו שמובילה לבעיות בתוך בני הזוג, ובכך מחזקת את ההשפעה הנפשית.

7. ההקרנה

השלכה כוללת ייחוס מחשבות והתנהגויות שליליות של המניפולטור עצמו לקורבן.

ניהול אי הנוחות שלך

על ידי האשמת הקורבן שלו בעוונותיו שלו, המניפולטור נמנע מתחושת אשמה או אי נוחות ומחזק עוד יותר את שליטתו בה.

8. השפלת הרגשות

לבסוף, אחד הסימנים המדאיגים ביותר להדלקת גז הוא השפלה מתמדת של רגשותיו ורגשותיו של הקורבן. המניפולטור מפחית באופן קבוע את החשיבות של מה שהקורבן שלו מרגיש, על ידי התייחסות אליהם כמוגזמים או מטורפים.

לערער את היציבות ולבטל רגשות

מטרת אסטרטגיה זו היא לגרום לקורבן להאמין שרגשותיו אינם מבוססים ושאין להם להתחשב בהם, ובכך לתרום לבלבול ולשליטה הכלליים שמפעיל המניפולטור.

אם אתה רואה סימנים אלה אצל אדם אהוב או במערכת יחסים, חיוני להיות מודע למניפולציה הזו כדי להילחם בה טוב יותר ולהגן על עצמך מפני ההשפעות המזיקות של הדלקת גז.

ברוך הבא » Blog » הדלקת גז: 8 סימנים שצריך לדעת לזהות ולסכל את טכניקת המניפולציה המנטלית האדירה הזו!