האמת מאחורי האמונה: האם פתיחת מטרייה בתוך הבית מביאה באמת מזל רע?

Noah Levi

חקר עמוק על מקורות האמונה הסופרסטיציונלית: האם פתיחת מטרייה בתוך הבית באמת מביאה מזל רע, או שזו רק הדמיה שנטמעה בתרבות שלנו?

בתרבויות רבות, פתיחת מטרייה בתוך הבית נחשבת למזל רע. אמונה זו קיימת במשך מאות שנים וחצתה גבולות כדי להשתרש במדינות שונות. אבל מאיפה באה האמונה הטפלה המעורפלת הזו ומדוע היא נמשכת היום? נחקור את מקורותיו השונים ואת הסיבות לכך שהוא ממשיך להשפיע על התנהגותנו.

שורשי האמונה הטפלה

למרות שלא ניתן לאתר את מקורה המדויק של אמונה זו, מקובל כי היא מתוארכת למאות שנים ומגיעה מתרבויות שונות. העקבות הראשונים של אמונות טפלות הקשורות למטריות מתוארכים אחורה למצרים העתיקה ולרומאים.

השפעה מצרית

המצרים ראו במטריה סמל אלוהי להגנה שיש להשתמש בו בכבוד. לפיכך, פתיחת מטריה בתוך הבית יכולה להיראות כעלבון לאלים ובכך למשוך את כעסם ואומלליהם.

הקשר עם הרומאים

בקרב הרומאים חשבו שהמטריה היא גם תכונה השמורה לאלים, במיוחד לאלת הגשם, נפטון. לפיכך, פתיחת מטרייה בתוך הבית עלולה לעורר את קנאת האל ולהוביל לתוצאות מזיקות.

אמונות טפלות של ימי הביניים

בימי הביניים באירופה, האמינו שמטריות היו קשורות לכוחות אפלים ולעין הרע. רוב האמונות הטפלות של עידן זה התבססו בעיקר על פחדים וסימנים רעים:

  • המטריה כמגן מפני רוחות רעות : כמה אנשים האמינו שמטריה פתוחה בבית יכולה להגן על הדיירים מפני שדים ומכשפות.
  • חשש מתאונות ביתיות : פתיחת מטרייה בתוך הבית עלולה לגרום לתאונות על ידי הפלה של חפצים או פציעה של מישהו עם הצלעות החדות של המטריה. התקריות הללו התפרשו אז כסימן לאסון.

אמונות טפלות ויקטוריאניות סביב המטריה

בחברות ויקטוריאניות, המטריה הייתה קשורה לעתים קרובות למוות ולהלוויות בשל השימוש הנפוץ במטריות שחורות גדולות כדי להגן על תהלוכות הלוויה. בגלל זה, זה נחשב לא הולם לפתוח מטריה שחורה בתוך הבית, מכיוון שהדבר עלול למשוך מוות או להזמין את רוחות המתים להתגורר בבית.

אמונות טפלות במאה ה-20

מהמאה ה-20, האמונה הטפלה סביב המטריה שנפתחה בתוך הבית התפשטה מאוד במערב, במיוחד בארצות הברית ובבריטניה הגדולה. אמונה זו משולבת לעתים קרובות בנרטיבים פופולריים ובהתנהגויות חברתיות של תקופה זו:

  1. סרטים וספרים : סרטים פופולריים ויצירות ספרותיות רבות מתייחסות לנושא האמונות הטפלות ובכך שומרים על הפחד מחוסר מזל הקשור לפתיחת מטרייה בתוך הבית.
  2. תפקיד החינוך : אמונות טפלות עוברות מדור לדור באמצעות חינוך ילדים, שלומדים לא לפתוח מטריה בתוך הבית כדי למנוע אסונות.
מאיפה האמונה הטפלה שפתיחת מטרייה בתוך הבית מביאה מזל רע?
מאיפה האמונה הטפלה שפתיחת מטרייה בתוך הבית מביאה מזל רע?

סמליות עכשווית

כיום, אמונה טפלה זו נמשכת בעיקר בצורה של פולקלור או אמונה עממית ללא בסיס מדעי. פתיחת מטרייה בתוך הבית יכולה להיראות כדרך להזמין חוסר מזל על עצמו או על הנוכחים.

עם זאת, מעניין שחלק מהאנשים הצליחו להפוך את האמונה הטפלה הזו לטובתם על ידי שימוש במטריות בתוך הבית בהקשר חגיגי או אמנותי, כמו במהלך הצגות תיאטרון או מופעי מחול.

ברוך הבא » Blog » האמת מאחורי האמונה: האם פתיחת מטרייה בתוך הבית מביאה באמת מזל רע?