האמת הקשה: שלוש הרגלים המדאיגות ביותר של סוטה נרקיסיסט בחייו היום יומי

Noah Levi

"כיצד לזהות את הסוטה הנרקיסיסט בחייך: תמונה מלאה של 3 ההתנהגויות המעיקות ביותר שהם מתנהלים בהן מדי יום"

כאשר מתמודדים עם סוטים נרקיסיסטים, חיוני להכיר את ההתנהגות המניפולטיבית שלהם כדי לא ליפול בפח שלהם. מאמר זה מציג את שלושת ההתנהגויות השליליות העיקריות שהם מאמצים על בסיס יומי כדי להגן עליך טוב יותר.

1. מניפולציה מתמדת

הסימן הראשון לכך שאתה נמצא בנוכחות סוטה נרקיסיסטי הוא היכולת שלו לתמרן את הסובבים אותו. הם משתמשים לעתים קרובות טקטיקות פסיכולוגיות להפעיל שליטה על אחרים ולדחוף אותם לפעול לפי רצונותיהם.

סחיטה רגשית ואשמה

כדי להשיג את מטרותיהם, אנשים אלה מוכנים להשתמש בכל האמצעים האפשריים, כולל הלא בריאים ביותר. סחיטה רגשית היא אחד מכלי הנשק האהובים עליהם. הם גורמים לקורבנותיהם להרגיש אשמה כדי לאלץ אותם להיכנע לדרישותיהם. לדוגמה, הם עשויים לאיים לעזוב את מערכת היחסים אם הם לא יקבלו את מה שהם רוצים או להאשים את האחר בכך שהוא לא אוהב אותם מספיק.

השלכת פגמים משלהם על אחרים

נרקיסיסטים נוטים גם להאשים אחרים בטעויות שלהם כדי להימנע מלקיחת אחריות על מעשיהם. הם יאשימו באופן שיטתי את יקיריהם, ויאשימו אותם שהם הגורם לבעיות האישיות או המשפחתיות שלהם.

פיחות שיטתי

על מנת לשמור על תדמית חיובית של עצמם ולהשיג את העליונה על הסובבים אותם, אנשים הסובלים מסטיה נרקיסיסטית מבקשים כל הזמן להפחית בערכם של אחרים. הם מבקרים כל הזמן את הרעיונות, הפעולות או המניעים של האנשים סביבם כדי לערער אותם ולבסס את שליטתם.

להלן 3 ההתנהגויות היומיומיות הגרועות ביותר של סוטה נרקיסיסט
להלן 3 ההתנהגויות היומיומיות הגרועות ביותר של סוטה נרקיסיסט

2. היעדר מוחלט של אמפתיה

ההתנהגות האופיינית השנייה של סוטים נרקיסיסטים היא חוסר היכולת שלהם להרגיש אמפתיה כלפי אחרים. מתוך אמונה שהאינטרסים שלהם קודמים לכל, אין להם חמלה כלפי אחרים ואולי אפילו חסרי רגישות לסבל שהם גורמים.

האגוצנטריות החריפה

חוסר האמפתיה הזה מוסבר על ידי אגוצנטריות שנלקחה לקיצוניות. סוטים נרקיסיסטים רואים רק את הצרכים והרצונות שלהם, לרעת אלה של אחרים. הם משוכנעים שהעולם סובב סביבם ורואים שאחרים קיימים רק כדי לשרת את האינטרסים שלהם.

אדישות לסבלם של אחרים

בהיעדר אמפתיה, אנשים בעלי מאפיינים אלו מתקשים להבין ולשתף את רגשותיהם של אחרים. הם נשארים לא מתרגשים מהרגשות והקשיים בהם נתקלים הסובבים אותם. חוסר הרגישות שלהם יכול אפילו לדחוף אותם לנצל את החולשות או חוסר המזל של אחרים ללא שמץ אשמה.

3. התחמקות מכל אחריות

ההתנהגות השלישית הנצפית לעתים קרובות אצל סוטים נרקיסיסטים היא נטייתם להתחמק מאחריותם, הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית. הם מומחים בהימנעות ולעתים קרובות מאשימים את הטעויות שלהם על אחרים.

תירוצים קבועים

אנשים עם פרופיל נרקיסיסטי נוטים לספק זרם אינסופי של תירוצים כדי להצדיק את החסרונות או ההתנהגות הבלתי הולמת שלהם. על ידי תרגול בדרך זו, הם מבקשים לפטור את עצמם מאחריותם ולגרום לאחרים לשאת באחריות מלאה למה שעלול לפגוע בתדמיתם.

השקרים שחוזרים על עצמם

אנשים אלו ידועים גם כבעלי המצאה רבה בכל הנוגע להסתרת האמת. הם לא מהססים לשקר או לספק מידע כוזב כדי לשרת את האינטרסים שלהם. מחקרים רבים מראים שזו אסטרטגיה שבה משתמשים אנשים אלה באופן לא מודע כדי להגן על ההערכה העצמית שלהם ולשלוט בדימוי שהם מקרינים לאחרים.

החיפוש אחר שעיר לעזאזל

כאשר התנצלויות אינן מספיקות, נרקיסיסטים עשויים לבקש להטיל את האשמה על צד שלישי שיישא באחריות לטעויות או כישלון שלהם. תהליך זה מאפשר להם להימנע מהשלכות שליליות ולחזק את התדמית המחמיאה שיש להם על עצמם.

זיהוי שלושת ההתנהגויות הללו אצל אדם עשוי להיות סימן לכך שהוא סובל מסטיה נרקיסיסטית. לכן חיוני לשמור על ערנות מול עמדות כאלה כדי להימנע מלהיות בקשר רעיל עם אדם המציג הפרעת אישיות זו.

ברוך הבא » Blog » האמת הקשה: שלוש הרגלים המדאיגות ביותר של סוטה נרקיסיסט בחייו היום יומי