אתה מצליך? הכר 3 התנהגויות של אנשים שמתקשים להתמודד עם ההצלחה שלך!

Noah Levi

כיצד לזהות ולהתמודד עם אנשים שנמצאים בקשיים בהתמודדות עם ההצלחה שלך? גילוי של 3 התנהגויות משותפות שיכולות לעזור לך להבין את מנגנוני ההתמרדות החבויים.

הצלחה והישגים מקצועיים הם לרוב מקורות להערצה והגשמה. עם זאת, קורה שחלק מהאנשים אינם רואים זאת כך ומתבטאים התנהגויות שליליות כלפי אנשים מצליחים. גלה את שלושת ההתנהגויות האופייניות הללו המסגירות את אי הנוחות הזו של קנאה ולמד להבחין בהן אצל הסובבים אותך.

1. חוסר כנות במחמאות שלהם

כשמישהו משיג משהו, זה טבעי לרצות לברך אותו ולתת לו מחמאות. עם זאת, אנשים מסוימים עשויים להתקשות לקבל את הצלחתם של אחרים ולהרגיש חובה להציע שבחים מבלי להאמין בכך באמת. מספר סימנים יכולים להתריע בפניך:

 • של ה מחמאות מעורפלות או כלליות מדינטולי קשרים רגשיים או אישיים
 • טון מתנשא או סרקסטי שעשוי להצביע על כך שהאדם לא באמת מתכוון למה שהוא אומר
 • משוב חסר משמעות או לא מספק, למשל מילה מחמיאה יתר על המידה להישג צנוע

התנהגות מסוג זה עשויה לערער את היציבות, אך חשוב לקחת צעד אחורה ולא להיכנע לרגשות האשמה או הנחיתות שאנשים אלו עשויים לבקש לעורר.

2. צמצום שיטתי של ההצלחות שלך

התנהגות נוספת שחוזרת על עצמה בקרב אלו שאינם יכולים לעמוד בהצלחתם של אחרים היא מזעור שיטתי של הישגיהם והישגיהם, על מנת להפחית בערכם ולהרגיש טוב יותר לגבי מצבם. הנה דרכים שונות שזה יכול להתבטא:

 • הטרנד ייחס את הצלחתך למזל בלבד או גורמים חיצוניים (למשל, ההקשר הכלכלי), ולא הכישורים והמאמצים האישיים שלך
 • הטענה ש ההצלחה שלך לא ראויה ושאנשים אחרים היו יכולים להשיג את אותן תוצאות אילו היו ממוקמים באותם תנאים
 • להשוות את עצמך כל הזמן לאנשים אחרים מצליחים יותר או בעלי יתרון, במטרה לשים את הצלחתך בפרספקטיבה ולהוריד אותך לרמה נמוכה יותר

מול הערות ועמדות מסוג זה, עליך להישאר ממוקד ביעדים שלך ולא לתת לעצמך להיות מושפע מטינה או ביקורת מופרכת מצד אחרים.

החבטה מאחורי הגב

אדם הנאבק בהצלחתו של אדם אהוב עשוי להיות גם נוטה לדבר שלילי בהיעדרו, במיוחד למכריו המשותפים. זו אסטרטגיה להכפיש את הצלחתך ולנסות לגייס אנשים אחרים לנקודת המבט שלהם. הסימנים הנפוצים ביותר עשויים להיות, למשל:

 • התפשטות של שמועות ורכילות נועד להביא לפגיעה בהישגים או אופי שלך
 • התעוררות החוזרת שלך כישלונות העבר או הטעויות שלךגם אם אלה אינם קשורים להצלחה הנוכחית שלך
 • מציג את עצמך בתור יהיר או יומרניעל מנת ליצור רושם שאתה מקבל ראש גדול בעקבות הצלחתך

למרות שזה יכול להיות פוגע ולא נעים להבין שמישהו מדבר ככה מאחורי הגב שלנו, חשוב לא לראות בהתנהגויות אלו התקפה אישית, אלא כתסמין לאי הנוחות של האדם האחר עם ההתפתחות שלנו.

3. הערכה עצמית מוגזמת כדי להסוות את רצונם

התנהגות שלישית הנצפית לעתים קרובות אצל אלה שמתקשים להעריך את הצלחתם של אחרים היא מנסים להעריך את עצמם על ידי הדגשת כל הזמן את ההישגים וההצלחות שלהם. המטרה ? הראו שהם לא נשארים בחוץ ושגם להם מגיע להעריץ ולכבד. להלן כמה תכונות אופייניות לסוג זה של התנהגות:

 • כל הזמן מדבר על עצמו, לרעת אחרים, ומצפה נושאים לשיחה על החוויות שלהם
 • נטייה להציג את עצמך כמומחה בתחומים שונים, גם כשזה לא בהכרח כך, כדי לגרום לעצמך להרגיש פחות ייחודי או כשיר
 • "חד-על", כלומר, הרצון לקבל תמיד סיפור מעניין יותר, הישג מרשים יותר או תוצאה גבוהה משלך כדי להראות שהם לא נשארים מאחור למרות הצלחתך.

גישה מסוג זה יכולה להיות מעצבנת ומעצבנת, אך חשוב לזכור שהאדם האחר עושה זאת כדי להסוות את רגשי הנחיתות והקנאה שלו בהצלחתם של אחרים. זכור את ההישגים שלך ואת הביטחון העצמי שלך, מבלי ליפול למלכודת של הצעות יתר.

אמצו גישה בונה כלפי התנהגות מקנאה

זיהוי שלושת ההתנהגויות האופייניות הללו חיוני כדי להימנע מהשפעת טינה וביקורת מופרכת מצד אנשים מסוימים שאינם יכולים לסבול את ההצלחה שלך. כשאתה מודע לקיומם, אתה יכול לקחת צעד אחורה ולפעול בחמלה כלפי אנשים אלה, תוך שמירה על הביטחון והגאווה שלך בהצלחתך. אל תאפשר לסוגי הגישות האלה להכתים את השמחה והמוטיבציה שלך – המשיכי להתקדם בדרך להצלחה ולהגשמה!

ברוך הבא » Blog » אתה מצליך? הכר 3 התנהגויות של אנשים שמתקשים להתמודד עם ההצלחה שלך!