אתה לא תאמין! גבינה משחזרת זהב ממכשירים אלקטרוניים ישנים – איך זה עובד?

Noah Levi

מדענים מגלים שיטה מפתיעה לחילוץ זהב ממכשירים אלקטרוניים ישנים באמצעות חומר גלם לא צפוי - הגבינה! האם שחזור המתכת היקרה ביותר בעולם באמת יהפוך למשימה פשוטה?

מיחזור פסולת אלקטרונית וחשמלית הופך להיות חשוב יותר ככל שאנו צורכים ומשליכים מספר הולך וגדל של מכשירים אלקטרוניים. בין הפסולת הזו, אנו מוצאים שפע של מתכות יקרות כמו זהב. עם זאת, שחזור מתכות אלו עשוי להיות מורכב ויקר. במאמר זה אנו מציגים בפניכם שיטה מקורית ומפתיעה לשחזור הזהב הקיים במכשירים האלקטרוניים הישנים שלכם באמצעות מזון בלתי צפוי: גבינה.

איך עובד תהליך השחזור הזהב מגבינה?

זהו תהליך פשוט יחסית המשתמש ביכולת הטבעית של הגבינה להפריד מתכות יקרות מחומרים אחרים המצויים ברכיבים אלקטרוניים. הגבינה ממלאת תפקיד של מעין סוכן סלקטיבי ופועלת הודות לחלבונים שלה, הנקראים קזינים. לאחרונים יש זיקה מאוד ספציפית ליסודות כימיים מסוימים, כולל זהב.

1. הכנת רכיבים אלקטרוניים

קודם כל, יש צורך לשחזר רכיבים המכילים זהב, כגון מעגלים מודפסים, מחברים או אפילו שבבים אלקטרוניים. לאחר מכן יש להסיר את כל כיסויי הפלסטיק וחומרים אחרים המקיפים את החלקים הללו כדי להקל על הגישה לזהב.

2. פירוק מתכות

לאחר הכנת הרכיבים יש לטבול אותם בתמיסה חומצית (כגון חומצה הידרוכלורית) למשך מספר שעות. שלב זה מאפשר למתכות השונות הקיימות להתמוסס, כולל זהב. לאחר מכן יש לסנן את התמיסה כדי להסיר שאריות מוצקות לפני שימוש חוזר להמסת רכיבים אחרים או להניח בצד עד לשלב הבא.

3. שימוש בגבינה לאיסוף זהב

כאן נכנסת הגבינה. ​​גבינה מגוררת מוסיפה לתמיסה המכילה את המתכות המומסות. הקזאין הקיימים בגבינה ייקשרו במהירות ובאופן ספציפי ליוני הזהב המצויים בתמיסה, ובכך יאפשרו להפריד את המתכת היקרה הזו משאר היסודות.

לאחר זמן מסוים אנו רואים היווצרות פתיתים בתמיסה: זהו זהב המחובר לחלבוני הגבינה. אז זה מספיק לסנן את התמיסה כדי לאסוף פתיתים אלה, אשר לאחר מכן ניתן לטפל על ידי חימום כדי לסלק את שאר הזיהומים ולשחזר את הזהב בצורה מוצקה.

היתרונות של שיטה מקורית זו

פשטות התהליך: בניגוד לשיטות המסורתיות להפקת זהב – למשל, שימוש בציאניד – טכניקה זו אינה דורשת ידע טכני רב, והיא קלה יותר ליישום. בנוסף, הוא משתמש בחומרים נפוצים ובמחיר סביר.

בטיחות לסביבה: מיחזור מתכות יקרות ממכשירים אלקטרוניים מצריך בדרך כלל שימוש בכימיקלים רעילים ומזהמים. לעומת זאת, שיטת הגבינה נשענת על שימוש בחומרים טבעיים מתחדשים שאינם משפיעים לרעה על הסביבה.

הספציפיות לזהב: קזאין גבינה מראים זיקה מסוימת לזהב, מה שמאפשר להפריד אותו ביעילות רבה ממתכות אחרות הקיימות ברכיבים אלקטרוניים. זה מקל מאוד על החילוץ וההשבת שלו, תוך הימנעות מיצירת פסולת נוספת.

גבולות השיטה

למרות שגבינה יכולה להיות כלי מעניין לשחזור זהב ממכשירים אלקטרוניים ישנים, לשיטה זו יש כמה חסרונות ומגבלות:

הרווחיות: שחזור זהב מגבינה עשוי לדרוש השקעה מסוימת בזמן ובציוד, במיוחד אם אתה רוצה לעבד כמויות גדולות של מכשירים אלקטרוניים. בנוסף, מחיר הגבינה יכול להוות גם מכשול כלכלי עבור חלק מהמשתמשים.

איכות הזהב שהתאושש: גם אם טכניקה זו מאפשרת להפיק זהב בספציפיות טובה, ייתכן שהזהב המשוחזר עדיין מכיל כמה זיהומים אשר יצטרכו להיפטר על ידי טיפולים נוספים, כגון זיקוק כימי או תרמי.

ברוך הבא » Blog » אתה לא תאמין! גבינה משחזרת זהב ממכשירים אלקטרוניים ישנים – איך זה עובד?