עמוד ראשי אודותינו מאמרים ציוד הקפי אנשי מקצוע קישורים צור קשר English
שם
חברה
דוא"ל
אני מסכים לדיוור אלקטרוני
מאמרים  / 

איך לבחור אזעקה לבית פרטי

כל בית או דירה בו תבקשו להתקין מערכת אזעקה הוא שונה מהבתים האחרים. מערכות האזעקה היום מותאמות למירב הדרישות הנפוצות, ואיך לבחור ננסה לעזור בהתלבטות. האם לבחור במערכת קווית או אלחוטית, איזה יצרנים נפוצים ביותר (רמז, כולם ישראלים), ועוד.

מה להביא בחשבון בזמן בחירת מערכת האזעקה?
 
מבנה וגודל הבית, מיקום דלת הכניסה, החלונות או הפתחים דרכם יכול מישהו לחדור. אם הבית הוא צמוד קרקע יש להביא בחשבון גם את הסביבה ההקפית וגם את החניה הצמודה אם קיימת.
במידה ומדובר בדירה רגילה ההתלבטות היא קלה יותר, וגם הצרכים נמוכים יותר.
 
השאלה הראשונה היא האם לבחור במערכת בה הקישור בין הגלאים לבין לב המערכת הוא באמצעות כבל קווי הדומה לקו טלפון או באמצעות קישור אלחוטי. המלצתנו היא חד משמעית להשתמש בשיטה האלחוטית ולא בקווית. היתרונות הם ברורים.
קודם כל זה לא דורש חציבה בקירות, יכולת ההתאמה של המערכת למבנה הבית והדירה, היא קלה יותר, עלות ההתקנה נמוכה יותר, וגם עלות האחזקה השוטפת. מערכת זו מתקשרת בצורה דו כיוונית עם יחידות המשנה הגלאים, המגנטים, הסירנה החיצונית, לוח המקשים ועוד.
בנוסף על כך, מערכות אלו וגם מערכות אזעקה אחרות שיוזכרו כאן, מיוצרות בארץ הן אמינות ואיכותיות, וגם השרות עבורן הוא טוב. יש בארץ 3 יצרנים למערכות אזעקה ביתיות אלחוטיות: ויסוניק שהוא הנפוץ ביותר גם בארץ, ואחד המובילים בעולם בתחום זה, אלקטרוניקס ליין שהיא אחת היצואניות הגדולות בתחום, והשלישית היא ריסקו, שמתמחה במערכות לשוק העסקי אך מייצרת גם לשוק הביתי.
 
מערכות אזעקה אלו בנויות עם יכולת הרחבה עד ל-32 אזורים\גלאים כך שהן יכולות בהחלט לתת מענה לכל בית או דירה ממוצעים. המערכות מגיעות עם לוח אם בסיסי המתקשר עם חלקי המערכת, עליו גם מותקנת סירנה פנימית, שבעיקר מתאימה להתראה בתוך הבית. מומלץ לבדוק גם התקנת סירנה חיצונית פלסטית אטומה ורצוי גם עם נצנץ מהבהב. בבחירת המערכת חשוב לודא שתדר העבודה של המערכת הוא 433Mhz מגהרץ שהוא התדר המורשה למערכות אלו בארץ.
מערכות אלו מגיעות בתצורה הבסיסית בנוסף ללוח הראשי גם עם מגנט לדלת, גלאי נפח פנימי, שלט אלחוטי, וסוללת גיבוי. לפתרון בסיס זה מספק, וניתן אפילו להתקין באופן עצמאי. ההתקנה ובדיקת המערכת למניעת אזעקות שווא גם היא קלה, ועקב העובדה שהמערכת היא אלחוטית ניתן להזיז את הגלאים עד שיימצא המקום האידיאלי. המחיר הממוצע של מערכות אלו נע בין 1,400 ל-2,500 ש"ח,תלוי ביצרן. חשוב מאד להתייחס גם לתוספות האפשריות למערכת הבסיסית כגון לוח מקשים אלחוטי, תוספות גלאים, וכד'. עדיף קודם כל להוסיף מגנטים לדלתות וחלונות, מכיוון שאם אלו ייפתחו יתריעו לפני גלאי הנפח. אחוז התראות השוא של גלאי נפח גדול בהרבה מזה של מגנט דלת. יש סוגי גלאים נוספים כגון גלאי וילון, שבר זכוכית ועוד, אך הם מצריכים ידע מתקדם יותר בהתקנה ותכנון טוב יותר.
 
עד לפני 5 שנים רב המערכות שהותקנו היו מערכות שהחיבור בין הגלאים למערכת האזעקה היה חיבור קווי על ידי זוג חוטים לרב. מערכות אלו הינן מערכות מתוחכמות יותר וגם זולות יותר, אך מצד שני ההתקנה היא מורכבת יותר דורשת מיומנות והעברת צנרת בקירות הבית, וכמובן יקרה יותר. מכאן שהסכום שחסכת במחיר המערכת ישולם בהתקנה. עם השיפורים במערכות ה"אלחוטיות" חלקן של הקוויות יירד, ומערכות אלו יישארו רק בתחום העסקי.
 
כיום משווקות בארץ בעיקר מערכות משני יצרנים ישראלים מובילים המייצרים מערכות של 6 אזורים עד 16 אזורים במחיר ממוצע של 1,000 עד 2,000 ש"ח. יצרן אחד הוא פימא המייצר מערכות ביתיות של 6 אזורים וגם מערכות עד 96 אזורים, והוא גם היצרן המוביל של מערכות אזעקה המאושרות לפי התקן הישראלי. יצרן שני הוא עורב, המייצר מערכות של 4,8,16 אזורים בלבד, שיתרונן הוא במחיר הזול אך הן מתאימות למספר אזורים נמוך בלבד.
 
תוספת מעניינת למערכות האזעקה מכל הסוגים היא אפשרות הפיכת המערכת למערכת משולבת גם של צילום בנוסף לאזעקה. המוצרים המובילים היום בתחום מערכות האזעקה הם מוצרים שגם מבצעים גילוי והתראה, גם משלבים מצלמות טלויזיה במעגל סגור, גם מתחברים לרשת אינטרנט אלחוטית ביתית, וגם מאפשרים לראות כל מה שקורה דרך האינטרנט, ואפילו לתכנת לדרוך או לנטרל את מערכת האזעקה. יש כאלו שגם מוסיפים חיבור סלולרי. כלומר המערכת שיודעת ומקושרת לכל מקום בכל זמן.
 
גם מוקדים מתקדמים היום מחברים לקוחות באמצעות רשת האינטרנט, חיבור שיש עימו הרבה יתרונות כגון חסכון בדמי חיוג מצד אחד והעברת מידע מהיר בצורה דו סטרית מצד שני.

חזרה